Skip to content '

Dziś

Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
26-07-2025 Dziś Pn Wt Śr Cz Pt Sb
Wtorek 23/09/2025
Spektakl: Noc szpilek

Noc szpilek

Czterech klasowych przegrywów kontra bezwzględna nauczycielka wychowania seksualnego w męskim liceum jezuitów i ogarnięta wojną domową Lima lat 90-tych. Ludzie znikają tu codziennie. Nic dziwnego, że niefortunny żart, który przerodził się w konflikt między chłopcami i wskutek gwałtownej eskalacji całkowicie wymknął im spod kontroli, mógł przejść niezauważony – jak szpilka w pyle limskiej ulicy.

Manu, Beto, Carlos i Moco po dwudziestu latach spotykają się na zjeździe absolwentów. Zbieg okoliczności sprawił, że za popełniony czyn żaden z nich nie odpowiedział. Powrót do grzechów młodości nie będzie łatwy. Dlaczego wracają? Przed czym uciekają? Co ryzykują, ujawniając swój sekret?

Pełen czarnego humoru thriller jednego z najpopularniejszych współczesnych peruwiańskich pisarzy w adaptacji Piotra Pacześniaka to opowieść́ o wolności wyboru. Bo czy którykolwiek wybór możemy określić́ jako wolny? I w jakim stopniu jesteśmy za niego odpowiedzialni? Ile w tym, co robimy, jest dziedzictwa naszych ojców i matek, miasta i kraju, a ile naszych własnych decyzji? Czy próbując każdy zły uczynek zrozumieć i uzasadnić okolicznościami, nie zbliżamy się niebezpiecznie do moralnego relatywizmu, który uniemożliwia odróżnienie dobra od zła? Ale czy mamy moralne prawo, by każdy zły uczynek potępić?

Autor: Santiago Roncagliolo
Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Reżyseria: Piotr Pacześniak
Choreografia, ruch sceniczny, koordynacja scen intymnych: Krystyna Lama Szydłowska
Reżyseria światła: Monika Stolarska
Asystentka reżyserki światła: Helena Rakovich
Muzyka: Michał Zachariasz

Prapremiera: 7 marca 2025 roku, Mała Scena

Występują:
Michał Badeński
Łukasz Gosławski
Maciej Kobiela
Rozalia Rusak
Damian Sosnowski
Katarzyna Żuk

Czas trwania spektaklu: 2 godziny i 40 minut z przerwą

Sugerowany wiek odbiorcy: 16+ czytaj więcej
Spektakl: Pasty do mycia języka

Pasty do mycia języka

czytanie performatywne tekstów Malcolma XD oraz spotkanie z twórcą

Internetowe pasty Malcolma XD stały się rozpoznawalne dzięki specyficznemu językowi autora, który rzuca wyzwanie politycznej poprawności i powszechnie przyjętym zasadom komunikacji. Garściami czerpie ze stereotypów i uproszczeń, używając publicystycznych pretekstów do budowania narracji o bohaterach, którzy zbłądzili we współczesnej rzeczywistości. Wiralowe teksty nie przestają zwiększać swojej objętości, zmieniając się w rubaszne i oryginalnie zakrzywione znaki czasu.

Spotkania w Nowym to połączenie performatywnego czytania fragmentów past i rozmowy z Malcolmem XD (a właściwie z jego wizerunkiem, bo autor ukrywa swoją tożsamość i korzysta z przetwarzającej głos technologii).

We wrześniowej odsłonie twórczości Malcolma XD przytoczymy dalsze fragmenty powieści "Emigracja".
Tym razem tematem czytań będzie wyprawa Malcolma i Stomila do Londynu - podejmowanie pierwszych prac zarobkowych, związane z tym porażki i rozczarowania, a także emigracyjna polityczna poprawność, mechanizmy demokracji squatersów oraz brawurowy kurs rykszą na "Króla Lwa".

W czytaniu wrześniowym wystąpią:
Karolina Bednarek
Monika Buchowiec
Jolanta Jackowska
Paweł Kos

Opieka dramaturgiczna: Michał Pabian
Inspicjentka: Agnieszka Choińska
Czas trwania: ok. 75 minut, w tym 40 minut aktorskiej lektury i 35 minut rozmowy.

***

W październiku na warsztat wejdzie powieść "Edukacja" i fragmenty o tym, jak Malcolm i Stomil spotykają się z "elytą" biznesu; poznamy przyczyny intelektualnego kryzysu rozwoju Malcolma i przekonamy się o tym, jak życiowe doświadczenie Stomila okazuje się istotniejsze od dyplomów czy doktoratów.

***

Sięgając do początku cyklu czytań pod hasłem "Pasty do mycia języka":

1) W marcu'25 skoncentrowaliśmy się na temacie jednostki. Przeczytaliśmy fragmenty past: "Złota piwnica", "Paulina, Patolog i pies" oraz "Mój stary to fanatyk wędkarstwa"; rozmawialiśmy o tym, jak śmiać się z fantazji o samym sobie.
Wystąpili wówczas:
Michał Badeński
Bartek Kotwica
Mirosława Olbińska

2) W maju'25 wzięliśmy pod lupę relacje w społecznościach lokalnych, rodzinnych i kumpelskich. Przeczytaliśmy fragmenty powieści "Emigracja", z których dowiedzieliśmy się o pewnym mieście z liczbą ludności 10000 – 19999, o Festiwalu Agrestu, politycznej poprawności, problemach Stomila i granicach przyjaźni.
W rozmowie Michała Pabiana z drugim gościem spotkania - Michałem Tylką, reżyserem zekranizowanych past Malcolma XD („Fanatyk”, „Wujek Foliarz”) udało się znaleźć odpowiedź na pytania: jak język past przekłada się na język filmowy, czy można i jak dalece ośmieszać teorie spiskowe oraz czy żart, kpina i absurd są receptą na radzenie sobie z życiowymi wyzwaniami.
Wystąpili:
Barbara Dembińska
Rozalia Rusak
Antoni Włosowicz czytaj więcej
Zobacz 2025-09-25
26-07-2025 Dziś Pn Wt Śr Cz Pt Sb
Wtorek 23/09/2025
Zobacz 2025-09-25